Без познавања прошлости једног народа нема ни његове будућности. У данашње време када се све информације добијају само преко пар кликова на телефну или компјутеру, када је све на око доступно никад нисмо више били свесни колико нам брзо пролази време, а да ништа нисмо посебно урадили. Зато је и било време да се подсетимо ко су све били великани наше прошлости, шта су све учинили за свој народ и колико је важно чувати успомену на њих. У седмом разреду наше школе обележени су Доситејеви дани на часу српоског језика кроз презентацију ученика на тему “Живот и дело српског просветитеља Доситеја Обрадовића”. Потребно је ученицима пробудити свест да живот није само пуко преживљавање већ могућност и прилика за проширење свести и померање граница.