Поносни смо што смо рођени, одрасли или растемо и живимо у Сремској Митровици, граду, који има дугу и знамениту историју. Од првих насеобина, пре више од 7000 година, келтских насеља, потом античког Сирмијума, преко средњевековне колевке хришћанства, турске шехер Митровице, аустроугарске и грађанске до модерног Града. Та вековна слојевитост и данас се види у музејским збиркама, на његовим улицама и трговим. Због свог стратешког положаја, на раскрсници значајних путева, град је одувек био на мети освајача, паљен до темеља па поново дизан. Зато је под темељима данашње Митровице, древни антички Сирмијум који је био једна од четири престонице најмоћнијег и највећег, царства у целој историји – Римског царства. Овде су се рађали, крунисали и боравили римски императори. А како су становници Сирмијума живели, какви су им били обичаји, начин облачења, које су се игре играла сирмијумска деца и још много тога, научиће сви помало, и ђаци и учитељице и сви који буду пратили такмичење… кроз ЧЕТВРТИ по реду КВИЗ “СИРМИЈУМ ЦАРСКИ ГРАД”, такмичење у знању, рецитовању, литерарном и ликовном стваралаштву. Квиз је намењен ученицима четвртих разреда основних школа. Део римске културе пренео је на присутне песмом, Хор Музичке школе “Петар Кранчевић”, под диригентском управом професорице Исидоре Скуратовић и корепетицијом Драгане Нешић. А кроз кратак спот са Римског фестивала “Царски Сирмијум град легенди” сви присутни су се на тренутак вратили у доба Сирмијума. Ову, у исто време озбиљну, али и забавну активност, у циљу што бољег упознавања града у којем живимо, осмислила је ТО Града 2017. године, а наставља да га реализује Библиотека “Глигорије Возаровић” у сарадњи са Установом за неговање културе Срем и Заводом за заштиту споменика културе Срем. Митровица, уз подршку Града и Туристичке организације. У среду, 4. маја је свечано отворено овогодишње такмичење, а како се пријавило ОСАМ основних школа, извлачио се и редослед екипа за полуфинале. Два круга полуфиналног такмичења одржаће се 11. и 12. маја 2022. са почетком у 12ч у Библиотеци “Глигорије Возаревић”. Након што су ученици из римске кациге извукли бројеве од 1 до 8, добили смо следећи резултат:

У полуфиналу 11. маја 2022. у 12 сати, такмичиће се екипе основних школа:

1. “Добросав Радосављевић Народ”, Мачванска Митровица
  2. “Свети Сава” Сремска Митровица
  3. “Јован Јовановић Змај” Сремска Митровица
  4. “Јован Јовановић Змај” Јарак

12. маја 2022. у 12 сати:

1. “Јован Поповић” Сремска Митровица
  2. “Бранко Радичевић” Кузмин
  3. “Бошко Палкољевић Пинки” Сремска Митровица
  4. “Трива Витасовић Лебарник” Лаћарак

Литература за Квиз је књига “Сирмијумска авантура” у издању Креативног центра, ауторки Јелене Шупут и Горане Лемајић. Из сваког круга по ДВЕ екипе пласираће се у ФИНАЛЕ, 19.маја 2022. По ЧЕТИРИ финалиста и из осталих категорија, наћи ће се такође у финалу: најбољи рецитатори, аутори ликовних и литерарних радова. Такмичење почињу у 12 сати, у Читаоници Библиотеке. Финале ће, уколико нам време дозволи, бити одржано на неком од римских локалитета. Директор Слободан Кекић је отворио званично квиз и пожелео срећу учесницима. Светлана Сабо се захвалила свим пријављеним екипама и њиховим учитељицама што учествују и што су препознали важност овакве врсте додатне активности. Биће пре свега корисно, али и ведро и забавно. За најуспешније биће обезбеђене лепе и разноврсне награде, а за најуспешније и наградни излет.